با سلام خدمت شما بازدیدکنندگان محترم سایت!!!

در این پست با مطلبی دیگر در خدمت شما هستم.... سوالاتی که شاید برای شما هم در رابطه با کامپیوترتان پیش آمده باشد که امیدوارم برای شما هم مفید واقع شود.

 

 

سوال :چرا پی‌سی من كُند كار می‌كند؟
آیا به‌طور كلی ویندوز كند شده است؟
تنها سن زیاد كامپیوتر باعث كندی آن نخواهد شد: ممكن است در پشت پرده برنامه‌های زیادی در حال اجرا باشند كه از آن‌ها بی‌خبر باشند. این برنامه‌ها با اجرای عملیات پردازشی كه نتیجه آن درگیر شدن قسمت بیشتری از CPU و حافظه است، سیستم را كند می‌كنند.
این اتفاق همچنین باعث می‌شود بوت شدن و Shutdown نیز بسیار كندتر از حالت معمولی صورت پذیرد. با استفاده از برنامه كمكی MSConfig (برای اجرای برنامه در پنجره Run تایپ كنید: msconfig و ok كنید) سپس میتوانید.....................

 

.

.

.

می‌توانید فهرست برخی از برنامه‌هایی كه در هنگام بالا آمدن ویندوز فراخوانی می‌شوند را ببینید، اما دقت كنید كه این فهرست فاصله‌ زیادی با یك فهرست كامل كه تمام برنامه‌های Start Up را دربرگیرد خواهد داشت.
می‌توانید برای مشاهده فهرست كامل از نرم‌افزار رایگان Startup List شركتMerijn استفاده كنید. با استفاده از این برنامه نه تنها می‌توانید برنامه StartUp را شناسایی كنید، بلكه می‌توانید آن‌ها را غیرفعال نیز بكنید.
همچنین می‌توانید به صورت دستی برنامه‌هایی را پاك كنید كه آیكون آن‌ها در بخش start tray دیده می‌شوند یا حداقل آن‌ها را مخفی كنید. به‌طورمثال، می‌توانید روی هركدام راست كلیك  كنید و گزینه‌هایی چون Properties یاOptions را انتخاب نمایید.
سپس علامت كادر كنترلی عبارت Place icon in the Taskbar (یا عباراتی مشابه) را بردارید. برای دیدن فهرست برنامه‌هایی كه هم‌اكنون در حال اجرا هستند، روی زبانه Processes در پنجره Windows Task Manager كلیك كنید. در این فهرست می‌توانید مقدار حافظه Cash را كه توسط برنامه‌های در حال اجرا اشغال شده است، را ملاحظه كنید.
برای خاتمه دادن به اجرای هر برنامه روی نام آن راست كلیك كنید و روی گزینه End Process كلیك نمایید، اما اگر درمورد این‌كه برنامه‌ها دقیقاً چه كاری انجام می‌دهند تردید دارید، می‌توانید با دانلود كردن نرم‌افزار رایگان Quick Access InfoBar این مشكل را حل كنید. این برنامه باعث می‌شود از این به بعد آیكون برنامه‌های اجرایی خود را در Task Manager ببینید تا متوجه شوید چه برنامه‌‌هایی در پشت پرده در حال اجرا هستند.
آیا در هنگام بازی یا دیدن فیلم پی‌سی دچار مشكلات گرافیكی می‌گردد؟
ابتدا بهتر است آخرین درایور كارت گرافیك خود را در پی‌سی نصب كنید. انجام‌دادن همین كار به تنهایی می‌تواند بسیاری از مشكلات كارت گرافیك را حل كند. می‌توانید درایورهای هر دو كارت nVidia یا ATi را از سایت اینترنتی آن‌‌ها دریافت كنید. توجه كنید كه همواره می‌توانید نسخه جدیدتر درایورهای كارت گرافیك را نسبت به آنچه فروشنده كارت در اختیارتان قرار می‌دهد پیدا كنید، اما در مورد نوت‌بوك تنها یك قانون داریم و آن، تماس با كارخانه سازنده نوت بوك است.
همچنین می‌توانید از برنامه‌های تست سخت‌افزارهای گرافیك نظیر DirectX استفاده كنید. روی start و سپس Run  كلیك كنید، تایپ كنید dxdiag و روی كلید ok كلیك كنید.
روی تب Display كلیك كنید و هر دو كلید Test DirectDraw و Test Direct3Dرا برای آزمایش وضعیت كارت گرافیك كلیك كنید، اجازه بدهید آزمایش‌ها انجام شود. نتایج را می‌توانید در پایین پنجره مشاهده كنید.
اگر همچنان مشكل باقی بود، مجدداً با فشار دادن همزمان سه كلید Ctrl + Alt + Delete به پنجره Task Manager بروید و تمام برنامه‌هایی كه در پشت پرده در حال اجرا و اشغال حافظه می‌شوند را ببندید تا مقدار بیشتر از RAM برای بازی و یا دیدن فیلم آزاد باشد.
همچنین می‌توانید با استفاده از Disk Defragment (قابل دسترسی در آدرسStart > All Programes >Accessorise ) به اطلاعات موجود در هارد نظم داد.
منوی راست كلیك خیلی كُند باز می‌شود؟
Shell Extension یا همان كدهای كوچكی كه باعث افزایش قابلیت‌های ویندوز می‌شوند نیز می‌توانند در برخی موارد مشكل ساز شوند. (منوی context خود نوعی از shell extensionها است) Shell ( كه گاهی مواقع در قالب منوی راست كلیك خودنمایی می‌كند، ممكن است دچار كندی اجرا شود. برنامه رایگان Nirsoft shellExView به شما امكان می‌دهد Shell Extensionها را غیرفعال كنید (بخش پاكسازی و افزایش سرعت منوهای Context را ببینید)، هنگامی كه آیتمی كه باعث كند باز شدن این منوها می‌شوند را غیر فعال كنید، سرعت باز شدن آن‌ها افزایش خواهد یافت.
 
آیا رایت كردن روی CD یا DVD كُندتر از حالت عادی صورت می‌گیرد یا حتی رایت كردن قبل از اتمام كار، متوقف می‌شود؟
ممكن است CPU بیش از اندازه درگیر پردازش شده است. قبل از آن‌كه رایت‌كردن را شروع كنید، برنامه Task Manager را باز كنید و در قسمت Performance با نگاه كردن به نمودار وضعیت كار CPU، می‌توانید میزان درگیر‌شدن CPU را هنگام رایت‌كردن ببینید، می‌توانید با بستن برنامه‌های كاربردی نظیر ضدویروس‌ها، جست‌وجوكننده‌های دسكتاپ Google یا Yahoo و سایر برنامه‌ها، كمی از بار پردازشی CPU بكاهید (البته یادتان باشد كه بعد از رایت، برنامه‌هایی چون ضدویروس‌ها را حتماً فعال كنید).
سایت VideoHelp.com نیز یك منبع مناسب برای به دست آوردن اطلاعات كافی درمورد رایت‌كردن روی دیسك‌های گوناگون یا رایت‌كردن فرمت‌های گوناگون ویدیویی است كه با مراجعه به آن جزئیات زیادی را درباره نحوه رایت كردن صحیح به‌دست خواهید آورد.
 
آیا فایروال با سایر نرم‌افزارها تداخل دارد؟
گاهی فایروال‌ها از دسترسی برنامه‌هایی كه می‌خواهند به اینترنت متصل شوند جلوگیری می‌كند. این امكان وجود دارد كه مثلا‌ً در فایروال ویندوز به‌ طور تصادفی روی keep blocking this programs كلیك كرده باشید یا در فایروالZone Alarme رو ی Block كلیك كرده باشید؛ به جای آن كه مثلا‌ً رویUnblock the Programe یا Allow كلیك كرده باشید. برای تصحیح این امر، از منوی start، گزینه Run را انتخاب كنید و سپس عبارت wscui.cpl را تایپ نمایید و OK كنید.
 روی Windows firewall كلیك كنید. در بخش Exceptions روی Add Programs كلیك كنید. برنامه‌ای را كه می‌خواهید فعال شود، انتخاب كنید یا اگر در فهرست نیست، از كلید Browse برای یافتن آن استفاده كنید.
برای تصحیح این امر در Zone Alarm روی آیكون ZA در بخش system tray دوبار كلیك كنید. در سمت چپ رویProgram Control  كلیك كنید و به بخش Programs بروید. میله پیمایش را حركت دهید تا نام برنامه موردنظر خود را ببینید. اگر علا‌مت X قرمزرنگ را در كنار هر آیكون می‌بینید، روی آن كلیك كنید و از منوی پایین افتادنی Allow را انتخاب كنید.

::بهترین نیستیم اما خرسندیم که بهترین ها ما را برگزیدند::